Všechny malé zázraky-Jennifer Niven

by - 10:45


Přeložila:Jana Rajnyšová
Vydalo: nakladatelství Yoli
Počet stran:360
Žánr:Young adult

Všechny malé zázraky

Dva životy které se skříží velmi nečekaně, smutná Violet, dívčina s ofinou která jí zakrývá obočí a skřivenými brýlemi, už nemyslí na nic jiného než na to, až opustí svět po skočení z vysokého bodu který nazývají římsa školy. Její sestra zemřela hned vedle ní při autonehodě, ona byla přeživší, možná si v hlavě říkala, že je navíc, ale to se nejspíš nikdo z nás nikdy nedozví. Větřík jí pročesával vlasy a ona jen čekala až se její nohy odpoutají od země a poletí. Jak už půjde tím tunelem nakonec, kde už bude pouhá smrt kterou už měla dávno před očima, znovu se s ní setká a tentokrát už opravdu. Ale najednou přišel on. Nečekaný stín a pak člověk kterého by tu neočekávala.

Theodor Finch, syn hokejisty který kvůli nemoci svůj sport opustil, podivín a taky často nazývaný ,,magor“, nikdo ho nemá rád až na jeho dva kamarády s kterými tráví přestávky. Vysoký kluk s černými vlasy jako uhel, vybledlou tváří a nevyspalými oči. Trpí bipolární poruchou(porucha častých změn nálad), depresemi a přemýšlí často o sebevraždě, ale nikdy se zatím nebyl na pokraji toho, aby se uskutečnila .Ale také vidí svět jinak než ostatní, nikdo nebere věci tak jak on. Dívkami braný jako opravdový gentleman. Některé mladé dívky jsou do něj dokonce ujeté. Ale on se cítí jako neviditelný, možná by i chtěl být. Ale pak viděl Violet...


Když se setkají, nakonec z toho vyjde špatný Theodor a Violet za hrdinku, co zachránila někomu život, protože pro všechny byl Finch ten „magor“ a Violet ta bývalá roztleskávačka píšící blog a přeživší. Popravdě to bylo naopak ale Finch ani Violet nic na to neříkali, oba si hleděli svého. Od té doby se setkávají na předmětu, kde spolu začali dělat společný projekt ,,krásy Indiány“.


Obě postavy byli velmi zvláštní osoby, trochu podivný a proto se mi k sobě tolik hodili. Finch byl velmi povedená postava, viděl věci jinak nežli ostatní a všechny maličkosti bral někdy jako něco obrovského. Možná bych řekla, že se řídil často citátem od Johna Greena:,,některá nekonečna jsou větší než jiná nekonečna.“ . Theodor, který trpěl častými změnami nálad často vůbec nespal a v noci si psal s Violet nebo chodil běhat, předělával pokoj, hledal nová slova nebo házel Violet na okno kameny. Dokonce Violet jednou složil písničku, kterou Violet nijak moc neocenila.

Violet ze začátku přišel Finch trochu stupidní, ale jednou se podvolila a stali ze z nich dobří přátelé kteří spolu dělali projekt ,,krásy Indiány“. A pochopí, že k sobě cítí víc než si oba mysleli..


Tuhle knihu doporučuji všem, který mají rádi příběhy od Johna Greena a Rainbow Rowell. Jenn se s tím poprala suprově na to, že to byla její první young adult kniha. Rozhodně bych autorku chtěla potkat, vypadá na fajn paní/dámu a rozhodně bych si s ní dokázala o něčem vskutku zábavném povídat.

 Někdy jsem si říkala, že už vím jak se Finch cítí a najednou se stal zvrat a já si říkala, že Finch možná trochu magor je. Měl prostě strašné změny všeho, jeho myšlenky a nápady se ze dne na den měnily ze dne na den až jsem nikdy se trochu zmátla z toho na co myslí.

Postupem času jsem přicházela na to, že Finch se mění víc a víc, ale ne zas tak k dobrému ale špatnému. Měl deprese které si sám neuvědomoval a říkal si, že musí vše dělat líp a víc. Přeháněl vše. Dokonce jednou i vyděsil tolik Violet, sám si to neuvědomoval.

Ale krása byla na té knize opravdu jiná, když se tajně scházeli, když šli místo na vyučování na výlet, když spolu zažívali krásné chvíle a pocity. Violet se s ním stala nejšt'astnější děvče v Indiáně.

Postavy už jsem poměrně popsala ale vzhled ani ne, ale každý si postavy pokaždé utvoří podle sebe, což já dělám skoro furt tak je raději popisovat nebudu. Postavy si má každý představit podle sebe a ne podle ostatních a hlavně ne podle filmové adaptace, což odbočuji od tématu.

Kniha vás vtáhne už od začátku do sebe a snaží se neodpoutat od děje a aby jste nemysleli na něco jiného. Pokud trpíte často depresemi, rozhodně po tomhle dílu budete mít mírně depresivní náladu a takové divné nutkání přemýšlet na tím co se stalo, proč se to stalo a jak se to mohlo stát(takové jsem to měla já). Ale rozhodně to něco málo s vámi propojí, je to něco jako vaše temná stránka vypsaná tajně na papíře v miniaturním množství.

Doted' přemýšlím, či bych se vůbec někdy ke knize vrátila, že bych jí někdy znova otevřela a začla číst znova. Možná se to stane což by byl zázrak protože se mi to stalo prozatím pouze jednou(kdyby něco, Harry Potter) a možná knihu pošlu dál, svým přátelům protože jim se bude líbit stejně jako mně.Něco málo o Jenn Niven:

Jenn Niven autorka už spousty knih, z toho pouze dvě jsou vydané v čr(Všechny malé zázraky a Ledová pustina). Autorka vyrůstala stejně jako hlavní postavy v knize v Indiáně(což je super protože v knize jsou suprové místa ve státě Indiána). Momentálně žije v Los Angeles se snoubencem. Jennifer je momentálně 48 let.

Nakonec knihu hodnotím :80%

Děkuji mockrát za zaslání knihy od MegaKnih, děkuji za to že jsem si toto dílo mohla přečíst. Rozhodně děkuji i vám a pokud se vám recenze líbila, můžete něco napsat dolů, nebo pokud máte na knihu jiný názor můžete ho taky dole zmínit, tak se mějte hezky, ahoj <3              _Heimy_

You May Also Like

0 komentářů